Disky Alcoa® Wheels

ALCOA - Aluminium Company of America je světově největším výrobcem a zpracovatelem hliníku. Ve výrobním portfoliu najdete snad všechno, co lze z hliníku vyrobit: nápojové plechovky, konstrukční profily, plechy, sendvičové panely a také disky kol pro největší dopravní letadla, nákladní a osobní vozidla. V roce 2016 se Alcoa rozdělila na dvě společnosti: Alcoa a Arconic. Kovaná hliníková kola Alcoa® Wheels byla produkována společností Arconic Wheel and Transportation Products. Dále se v roce 2020 firma Arconic Inc. rozdělila na dvě nezávislé, veřejně obchodní polečnosti - Howmet Aerospace Inc. a Arconic Corporation. Alcoa® Wheels se tímto stává produktovou značkou Howmet Aerospace vyráběnou Howmet Wheel Systems.


Společnost Howmet poskytuje na svá kola plnou záruku po dobu celých 5-ti let. Obyčejná hliníková kola se vyrábí litím roztaveného hliníku do formy. Kola Alcoa® Wheels jsou tvářena kováním a proto mají naprosto fantastické parametry a to ve všech směrech. Jsou perfektně vyvážená, jsou nejlehčí, a nejpevnější ze všech kol na trhu, nekorodují, originálním systémem přípravků se velmi lehce a jednoduše se udržuje jejich povrch. A svému majiteli přinesou zisk formou výrazných úspor PHM, vyšší užitečnou hmotností, nižšího opotřebení součástí podvozku a samozřejmě pneumatik.


Zátěžový test demonstruje pevnost a odolnost disků Alcoa® Wheels . Technologie kování propůjčuje všem kolům Alcoa® Wheels vlastnosti, jaké nemá žádný nákladní disk jiné ho výrobce. Test spočívá v pozvolném zvyšování zatížení a test je ukončen a vyhodnocen v momentě, kdy dojde k měřitelné deformaci průměru o 50mm. Hliníková litá kola testována nebyla, protože u nich nedochází k pozvolné deformaci, ale při zátěži nekontrolovaně praskají a tříští se na několik dílů. Ocelový disk se zdeformuje již při zatížení 13.600kg. Kované kolo Alcoa® Wheels vydrží až do zátěže 71.200kg. O 423% vyšší zátěž. Tak to je nářez!


Koroze ocelových disků je nepříjemný problém. V provozu vždy dojde k poškození lakované vrstvy a ocel začne rezivět. Můžete si vybrat zda na disku pracně obnovíte lak (odstavení vozidla, pískování, lakování) s tím, že kvalitní obnovení laku není levnou záležitostí nebo necháte kolo svému osudu. Postupující hloubková koroze časem kolo zcela znehodnotí.


Hliníková kola jsou proti korozi odolná, koroze u hliníku je pouze povrchová, tzn. že povrch se potáhne rovnoměrnou vrstvou oxidu, povrch sice zešedne, ale dále nekoroduje. Výrobci litých kol se snaží dát kolům přirozený stříbrný lesk nového hliníku. Bohužel u litých disků je toto díky hrubé struktuře (vzduch.bublinky, lunkry...)možné zase pouze nanesením vrstvy laku.Ten také uzavře póry a kolo je vhodné i pro TL-pneumatiky. A v provozu dochází k postupné změně barvy (zažloutnutí), lak je velmi náchylný na popraskání a v případě jakéhokoli poškození laku (odření, vlásečnicové praskliny atd.) dochází k postupnému pronikání (např.agresivní soli) v zimě pod lak a lak se odlupuje. Efektní vzhled je ten-tam! Obnovení do původního vzhledu je téměř nemožné.

Kovaná kola Alcoa® Wheels jsou ve struktuře homogenní, vazby jsou pevné a bez napětí, vlákna jsou kruhově orientována. Řez je zcela bez lunkrů a pórů. Tato dokonalá harmonie umožňuje jedinečnou povrchovou úpravu. Kola totiž nemají žádnou vrstvu choulostivého laku. Využívají ideální vlastnosti hliníku, pouze povrchové oxidace. Povrch tedy může být lehce a jednoduše udržován. Kola si zachovají svůj původní dokonalý vzhled i po ujetí statisíců kilometrů. Hustá struktura umožnila širokou paletu úpravy vzhledu našich kol. Po vykování následuje dokonalé broušení nebo perfektní povrchové leštění, poslední novinkou je opatření předchozích úprav navíc penetrací, která zastaví povrchovou oxidaci a proto není potřebné kola leštit a k údržbě stačí voda se saponátem.


Vlastní váha disku je také v provozu velmi důležitý parametr. Působí výrazně na provozní náklady, na stav konstrukčních skupin podvozku i na užitečnou hmotnost soupravy. Jakékoliv snížení neudpružených hmot vozidla (váha všeho mezi silnicí a pérováním vozidla) výrazně ovlivňuje jízdní vlastnosti, účinnost brzd a motoru, opotřebení brzd, odpružení náprav, uložení řízení atd.

Disky Alcoa® Wheels, kromě toho, že jsou nejpevnější, mají proti ocelovým kolům poloviční váhu a proti litým diskům váhu nižsí ještě o cca 20%. Kovaná hliníková kola Alcoa® Wheels jsou nejlehčí.

Při osazení soupravy koly Alcoa® Wheels získáte až 500kg užitečné hmotnosti. Tato výhoda je ekonomicky zajímavá zejména pro dopravce, kteří účtují za "tunokilometr".

Kovaná kola Alcoa® Wheels na sebe umí vydělat!

Kovaná hliníková kola Alcoa® Wheels vykazují v nárazovém testu (JWL) simulujícím náraz do obrubníku v rychlost 50km/h minimální poškození, která nemají vliv na bezpečnost a další provoz. Kola z litého hliníku se vždy roztříští a dále se již nedají v provozu použít. Ocelové kolo se natolik zdeformuje, že další provoz je vyloučen i když nepraskne. Proto jsou kola Alcoa® Wheels jako jediná hliníková kola povolena organizací FIA v závodech trucků pro montáž na zadní poháněné nápravě i na vnější pozici ve dvojmontáži.